Owoc dzikiej róży w Polsce kojarzy się przede wszystkim z dwoma obszarami: niezwykłe dżemy oraz olejek z nasion dzikiej róży, tak chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Co powoduje, że jest on tak chętnie używany? Jakie inne zastosowanie ma dzika róża? Tego możecie się dowiedzieć z kilku podpunktów, które wam tutaj prezentujemy.
Co warto wiedzieć o dzikiej róży?
O ile maca, a więc peruwiański żeń-szeń jest coraz popularniejszy, o tyle o dzikiej róży wciąż mówi się niewiele. Kto nie zadał sobie choć raz pytania: dzika róża na co pomaga, niech pierwszy rzuci kamieniem. Jeszcze do niedawna traktowano ją po macoszemu i znikała z przydomowych ogródków, ponieważ uznawano ją za niepotrzebny, brzydki krzew. Faktycznie, jeśli się o nią nie dba i nie podcina się gałązek, nie będzie się ładnie prezentował koło domu. Przede wszystkim zawartość witaminy C w dzikiej róży jest rekordowo wysoka, a jak wiadomo, jest to substancja, która wzmacnia naszą odporność i pomaga w walce z wirusami. Jeden duży owoc potrafi zaspokoić zapotrzebowanie dzienne na tę witaminę. Dzika róża uznana została także za dostawcę kwasu foliowego, a ten, jak wiadomo jest niezbędny kobietom w ciąży.
Owoce dzikiej róży
Jeśli chodzi o owoce dzikiej róży, są spotykane w dwóch różnych kształtach. Mogą być podłużne lub kuliste, ich wielkość też nigdy nie jest jednakowa. Niektóre owoce dzikiej róży są bardzo okazałe, inne malutkie. Można z nich robić różne przetwory. Popularną metodą będzie ugotowanie ich, a następnie przetarcie przez odpowiednie sitko bądź specjalną praskę. Możemy z nich przygotować takie przetwory jak: sok z dzikiej róży, nalewka z owoców dzikiej róży, nalewka z płatków dzikiej róży, wino z dzikiej róży, dżem z dzikiej róży, konfitura z dzikiej róży i wiele, wiele innych rzeczy.
Wydaje się, że olejek z dzikiej róży lub tonik, można kupić wyłącznie w specjalistycznych sklepach ekologicznych. Wcale tak nie musi być, można bez większego problemu znaleźć doskonały przepis na taką substancję. Otrzymamy go więcej za znacznie niższą cenę, niż oferują sklepy kosmetyczne. Pamiętaj o tym, że taki olej jest tłoczony na zimno. Podwyższona temperatura niszczy jego zbawienne właściwości.